107781-2017 - ÄndringSverige-Uppsala: Programvara och informationssystem
Rättelse
Varor
Rättslig grund:
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Referenshanteringsprogram.
Referensnummer: UH-2016/90
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48000000 Programvara och informationssystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ramavtal för referenstagningsprogram. Upphandlande myndigheter är Uppsala universitet och Umeå universitet, där Uppsala universitet är samordnare för upphandlingen. Totalt är det 10 deltagande lärosäten som omfattas av upphandlingen. Distribution ska gå via programvaruservrar i Uppsala och Umeå. Denna centraliserade inköpssamordning innebär en garanti för att de avropsberättigade parternas IT-anskaffningar sker legalt, under korrekt upphandlade avtal för referenshanteringsprogramvara och att alla licensuttag registreras i en databas.