107819-2018 - ResultatSverige-Stockholm: Diverse medicinktekniska produkter
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Pannlampor för operationsbruk till SLL
Referensnummer: LS 2016-1398
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33190000 Diverse medicinktekniska produkter
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser pannlampor för operationsbruk, objekt SLL376, till Stockholms läns landsting (SLL). De av Beställarens förvaltningar, bolag och stiftelser som har rätt att göra Avrop från detta Avtal är:
— Danderyds Sjukhus.
— Karolinska Universitetssjukhuset.
— Nya Karolinska Solna.
— Södersjukhuset.
— Södertälje Sjukhus.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Batteridriven pannlampa med externt placerat batteri
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33190000 Diverse medicinktekniska produkter, 33100000 Medicinsk utrustning, 33167000 Operationsbelysning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Batteridriven pannlampa med batteri placerat i krona
Del nr: 2
Pannlampa driven med extern ljuskälla xenon
Del nr: 3