107824-2017 - PlaneringSverige-Härnösand: Tryckta böcker, broschyrer och foldrar
Förhandsmeddelande
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Reklambyråtjänster.
Referensnummer: UH-2016-123
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
22100000 Tryckta böcker, broschyrer och foldrar
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar hela kedjan av reklambyråtjänster, vilket innebär projektledning, copy, grafiska produkter, grafisk design, kontakter med repro/tryck/film/fotografer, viss produktion i digitala kanaler (webb, appar etc.) med mera.
Upphandlingen omfattar även layout och tryckning och/eller layout av kommunens årsredovisning, årsbudget, rapporter etc.
Kommunens leverantör av kommunikativa tjänster ska vara en kreativ partner med syfte att stärka organisationens och platsens varumärke.
Anbudsgivare skall kunna leverera följande tjänster och kompetenser:
— Projektledning,
— Idéarbete, analys, strategi och uppföljning,
— AD,
— Copy,
— Originalproduktion,
— Digital kommunikation (t.ex. webb/app),
— Bildbehandling/bildbearbetning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
22100000 Tryckta böcker, broschyrer och foldrar, 79340000 Reklam och marknadsföring
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen