107828-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Uppsala: Barnomsorg inom förskola
Förhandsmeddelande
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling Kvalitetssäkring kommunala förskolan.
Referensnummer: UBN-2017-0078
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85312110 Barnomsorg inom förskola
II.1.4.
Kort beskrivning
Kvalitetssäkring kommunala förskolan. Uppsala kommun söker ett verktyg för fortsatt arbete med att utveckla det systematiska kvalitetsarbetet på 3 nivåer: nationell nivå, huvudmannanivå/verksamhetsnivå och enhetsnivå för att planera, följa upp och utveckla verksamheten i förskolan på huvudmannanivå och enhetsnivå. Inriktningen och målen för utbildningen i skollag och andra förskrifter ligger som grund med fokus på kunskaper, utveckling och lärande samt demokratiuppdraget. Arbetet ska dokumenteras. Arbetet ska utgå från såväl samhällsperspektiv, grupperspektiv som individperspektiv och fokusera på både resultat och processer och kvantitativa och kvalitativa faktorer.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 5 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72225000 Värdering och granskning av kvalitetssäkring av system, 85312110 Barnomsorg inom förskola
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen