107846-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Karlshamn: Vägbeläggningsarbeten
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Asfaltbeläggningsentreprenad
Referensnummer: 2022/387
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45233222 Vägbeläggningsarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Karlshamns Kommun samt de kommunala bolagen/organisationerna, Karlshamns Hamn AB, Karlshamnsbostäder AB, Karlshamns Energi AB, Karlshamns Energi vatten AB och Västblekinge miljö AB ämnar att handla upp en asfaltbeläggningsentreprenör.
Entreprenaden avser beläggningsarbeten avseende både underhålls- och nybyggnadsbeläggningar inom Karlshamns kommuns väghållningsområde, enskilda vägar på landsbygd samt åt uppräknade kommunala bolag och organisationer.
Entreprenaden omfattar gatu- och beläggningsarbeten av underhålls- och nybyggnadskaraktär som inte upphandlas i särskilda entreprenader eller utförs i egen regi, på i entreprenaden ingående beläggningar. Vidare ingår för-, kring- samt återställningsarbeten.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 60 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen