107901-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd – Upphandling av IT-stöd avseende Contactcenter.
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelUpphandling av IT-stöd avseende Contactcenter.
BeskrivningGöteborgs Stads (Staden) Kontaktcenter (organisation) svarar på Stadens huvudnummer och unika anropsnummer, de ska ta emot ärenden via en driftsäker tjänst. Beroende på ärendets art ska dessa kunna hanteras via flera olika kanaler med bra service. Då det befintliga avtalet avseende Contactcenterlösning, löper ut under Q2 -25 behöver detta nu upphandlas. Samtidigt pågår arbetet med en långsiktig anskaffning avseende Stadens telefoni som helhetslösning.
Intern identifierare0085/25
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Ytterligare klassificering (cpv): 48000000 Programvara och informationssystem, 64220000 Telekommunikationstjänster utom telefon- och dataöverföringstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0000