Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
För elektronisk kommunikation behövs verktyg och anordningar som inte är allmänt tillgängliga. Obegränsad, fullständig och direkt tillgång till dessa verktyg och anordningar kan kostnadsfritt erhållas via: https://www.kommersannons.se/elite/Account/CreateAccount.aspx
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
IT-konsulttjänster.
Referensnummer: 2017-04
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 79411100 Konsulttjänster för företagsutveckling
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtal gällande IT-konsulttjänster. Uppsalahem söker en digital partner. Arbetet framöver avser online, appbaserade system samt integration mot våra övriga system. Även förvaltning av systemen finns det behov av. Leverantören av konsulttjänster inom dessa områden anlitas dels som specialister, med klart begränsade deluppdrag för att tillsammans med andra systemleverantörer upprätta en komplett lösning. Denna upphandling omfattar bl.a. innovationsarbete, tjänstedesign, trendspaning, koncept, strategi och analys samt webbdesign och support.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 8 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster, 72246000 Konsulttjänster för system, 79411100 Konsulttjänster för företagsutveckling
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Kontraktets, ramavtalets eller det dynamiska inköpssystemets löptid Start: 15/06/2017Slut: 14/06/2018
Detta kontrakt kan förlängas: ja
Beskrivning av förlängning:
Ramavtal max. 4 år. Avtalet gäller till att börja med i 2 år och kan därefter förlängas 1 + 1 år.