10805-2018 - ResultatSverige-Eskulstuna: Anläggningsarbeten för kajer
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
K0027.215 Ombyggnad kaj Tångudden Göteborg
Referensnummer: 1421/2013
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45241100 Anläggningsarbeten för kajer
II.1.4.
Kort beskrivning
Anpassningsåtgärder utförs för att etablera ny kajplats för ett cirka 80 m långt Kustbevakningsfartyg. Åtgärder utgörs av flytt av hamnöppning österut genom rivning av del av östra pirarmen, breddning och förlängning av västra pirarmen samt muddring till ramfritt djup 7,5 m i inseglingsränna och kajläge. Förorenade muddermassor ska transporteras till Wallhamns hamn och deponeras i en landdeponi ca 500 meter från lossningskajen, rena muddermassor ska deponeras på havsdeponin Nya Vinga, Göteborgs kommun.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45240000 Anläggningsarbete för vattenprojekt, 45241000 Hamnanläggningsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen