10814-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Miljötekniska konsulttjänster – Ramavtal Tekniska konsulter Geoteknik & Miljöteknik 2023
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelRamavtal Tekniska konsulter Geoteknik & Miljöteknik 2023
BeskrivningBodens kommun samt det kommunala bolagen Boden Energi AB, Bodens Utveckling AB samt Restproduktbearbetning i Boden AB har behov av konsulttjänster inom geoteknik och miljöteknik. De efterfrågade kompetensområdena avser framförallt: • Geotekniska undersökningar i inklusive förslag på åtgärder • Miljötekniska undersökningar inklusive förslag på åtgärder Därutöver kan uppdrag utgöras av teknisk rådgivning och/eller bedömning på befintligt eller tänkt underlag såsom framtagande av rekommendationer för fördjupade undersökningar eller granskning av annan konsults arbete. Upphandlande myndigheter upphandlar ett ramavtal med flera antagna leverantörer.
Intern identifierareKS 2023-1023
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 71313000 Miljötekniska konsulttjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 71332000 Geotekniska ingenjörstjänster, 71351200 Geologisk och geofysisk rådgivning, 71351210 Geofysiska konsulttjänster, 71351220 Geologisk rådgivning, 71351913 Geologisk undersökning, 90700000 Miljötjänster, 90713000 Miljörådgivning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
BeskrivningBodens kommun samt det kommunala bolagen Boden Science Park Fastighets AB och Restbehandling i Boden AB och Bodens Utveckling AB har behov av konsulttjänster inom geoteknik och miljöteknik. De efterfrågade kompetensområdena avser framförallt: • Geotekniska undersökningar i samhällsbyggnadsprocessen inklusive förslag på åtgärder • Miljötekniska undersökningar i samhällsbyggnadsprocessen inklusive förslag på åtgärder Därutöver kan uppdrag utgöras av teknisk rådgivning och/eller bedömning på befintligt eller tänkt underlag såsom framtagande av rekommendationer för fördjupade undersökningar eller granskning av annan konsults arbete. Upphandlande myndigheter upphandlar ett ramavtal med flera antagna leverantörer.
Intern identifierareRamavtal Tekniska konsulter Geoteknik & Miljöteknik 2023