108176-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Linköping: Medicinsk utrustning
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ventilatorslangar
Referensnummer: UC-2019-161
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33100000 Medicinsk utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Östergötland upphandlar narkos- och ventilatorslangar.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33157000 Utrustning för gasbehandling och annan andningsstödjande utrustning, 33157200 Syrgasutrustning, 33157800 Utrustning för syrgastillförsel, 33157810 Utrustning för syrgasbehandling
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Helt eller delat anbud
Anbudsgivare kan välja att lämna anbud på ett eller flera anbudsområden. Varje anbudsområde utvärderas och tilldelas var för sig.
Region Östergötland kommer tilldela en (1) leverantör per anbudsområde.
Anbud kan lämnas på följande områden:
Anbudsområde 1 - Slang, Flergångs Anbudsområde 2 - Slangsystem med 2 slangar med knä (rak Y-koppling)
Anbudsområde 3 - Slangsystem med 2 slangar med knä (rak Y-koppling) neonatal/barn
Anbudsområde 4 - Slangsystem med 2 slangar med knä (vinklad Y-koppling) neonatal/barn
Anbudsområde 5 - Slangsystem med delad innerlumen med knä, utan integrerad samplingsslang
Anbudsområde 6 - Slangsystem med delad innerlumen med knä och integrerad samplingsslang
Anbudsområde 7 - Slangsystem med delad innerlumen med knä, vattenfälla och integrerad samplingsslang
Anbudsområde 8 - Slangsystem med 2 slangar med knä och vattenfällor, utan samplingsslang
Anbudsområde 9 - Slangsystem med delad innerlumen, knä, integrerad samplingsslang och vattenfällaAnbudsområde 10 - Slang med coaxialslang ("en slang")
Anbudsområde 11 - Slang på rulle
Anbudsområde 12 - Ventilationsset för manuell ventilation med blåsa och vinklat knä
Anbudsområde 13 - Evakueringsslang för dubbelmasksystem
Anbudsområde 14 - Slang för Bains system