108233-2017 - ResultatSverige-Borås: Programvara och informationssystem
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Regiongemensam e-tjänstplattform.
Referensnummer: 2017/KS0133
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48000000 Programvara och informationssystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Kommunerna i Sjuhäradsregionen ska tillsammans göra en upphandling av e-tjänsteplattform.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48610000 Databassystem, 48611000 Programvara för databas, 48800000 Informationssystem och servrar, 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 72200000 Programmering av mjukvara samt rådgivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen