2. Förfarande
Förfarande
Titel: RÖKEBO VATTENVERK DEL 1 OCH DEL 2
Beskrivning: Ny kemikaliedel placerat i befintlig byggnad samt förberedelse för en ny CO2-anläggning (del 1) Ny lågreservoar på 3500m3 med intilliggande teknikbyggnad. Befintliga distributionspumpar ska bytas och placeras i den nya teknikbyggnaden mellan lågreservoarerna, i den nya teknikbyggnaden installeras även UV-aggregat och CO2-inblandning för behandling av dricksvattnet (del 2)
Intern identifierare: SEAB 2023/33
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45252210 Byggnation av vattenreningsverk
Ytterligare klassificering (cpv): 45200000 Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten, 45210000 Byggnadsanläggning, 45213251 Byggnation av industrienheter, 45231300 Anläggningsarbete för vatten- och avloppsledningar, 45232430 Vattenrening, 45252000 Bygg- och anläggningsarbeten: avlopps- och vattenreningsverk och avfallsförbränningsanläggningar, 45252120 Byggnation av anläggning för behandling av vatten, 45252200 Utrustning till reningsverk, 45262300 Betongarbeten, 45262700 Ombyggnadsarbete, 45262800 Ut- och tillbyggnadsarbeten, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45350000 Maskintekniska installationer, 51820000 Installation av reservoarer, 65000000 El-, vatten- och energiverk, 65100000 Vattendistribution och tillhörande tjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: RÖKEBO VATTENVERK DEL 1 OCH DEL 2