2. Förfarande
Förfarande
Titel: Fastighetsmäklartjänster
Beskrivning: Upphandlingen avser fastighetsmäklartjänster för förmedling/försäljning av Region Västernorrlands fastigheter som innefattar vårdnära fastigheter såsom hälsocentraler och liknande samt andelar i bostadsrättsföreningar. Uppdraget innefattar även mäklartjänster som värderingar och inom området tillhörande rådgivning och tjänster. Denna upphandling ska utmynna i ett Ramavtal som gäller beräknade försäljningssummor som är lägre än 10 Mkr per uppdrag. Försäljningar som överstiger detta beräknade belopp kommer att upphandlas separat.Ramavtalet kommer ha en avtalstid på 4 år med möjlighet till förlängning maximalt 24 månader.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 70100000 Fastighetsmäklartjänster avseende egen fast egendom
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:101511:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 70300000 Diverse fastighetsmäkleri på arvodes- eller kontraktsbasis