108352-2023 - ÄndringSverige-Stockholm: Medicinska specialisttjänster
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Temperaturregleringssystem (kylbehandling, SLL330
Referensnummer: FSN 2021-0351
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85121200 Medicinska specialisttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen utgör en ramavtalsupphandling och omfattar Temperaturregleringssystem (kylbehandling) till avropande enheter inom regionen. Temperaturregleringssystemen används på bl.a. på Neonatalintensiven för att kylbehandla nyfödda barn och på Hjärtintensiven för att kylbehandla vuxna som har drabbats av hjärtstopp.