108369-2023 - ResultatSverige-Gustavsberg: Transport på vattenvägar
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Båttaxi skolskjuts och skoltransport
Referensnummer: 2022UTN/0258
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60600000 Transport på vattenvägar
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling omfattar båttaxiresor för elever på kommunens skärgårdsskolor.
Upphandlingen är uppdelad i sex delområden där anbudsgivare kan välja att lämna anbud för ett eller flera delområden.
De elever inom kommunen som är i behov av sjötransporter nyttjar så långt möjligt den kollektiva sjötrafiken, men för  turer som inte kan genomföras med kollektivtrafik behöver kommunen säkerställa avtal för sjötransporter.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen är uppdelad i 6 delområden;
1 Svartsö skolskjuts och skoltransport med båt
2 Svartsö skolskjuts och skoltransport med isgående fartyg/farkost
3 Möja skolskjuts och skoltransport med båt
4 Möja skolskjuts och skoltransport med isgående fartyg/farkost
5 Runmarö skolskjuts och skoltransport med båt
6 Runmarö skolskjuts och skoltransport med isgående fartyg/farkost
Ramavtalet värde beräknas till totalt ca 16 000 000 kr för alla delområden