108400-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Norrköping: Anläggningsarbete
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ny flygledningscentral RTC Stockholm.
Referensnummer: D-2017-087408 Ä-2017-005276
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Luftfartsverket (LFV) har för avsikt att bygga en ny byggnad för Remote Tower Centre – RTC Stockholm, den nya flygledningscentralen som ska ligga i direkt anslutning till ATCC Stockholm dagens flygledningscentral på Stockholm/Arlanda flygplats.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45210000 Byggnadsanläggning, 45213330 Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader med anknytning till lufttransport, 45213331 Byggnation av flygplatsbyggnader, 45235100 Anläggningsarbeten för flygplatser, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45311000 Installation av elektriska ledningar och kopplingsarbeten, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45331210 Installation av ventilation
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Uppdragets omfattning/beskrivning:
Framtagen systemhandling beskriver nedanstående:
De båda byggnaderna ska sammankopplas med en 30 meter glasad passagegång samt med en kulvert för installationer och transporter.
Den nya byggnaden och marken ska anpassas till ATCC Stockholm samt till den omkringliggande naturen i området.
Byggnaden ska uppföras i totalt fyra plan med källare för teknik och installationer samt med två våningsplan för kontor, serverhallar och OP-rum. Vindsvåningen kommer att inrymma fläktrum. Den totala BTA för projektet är ca 2 700 m².
Stominnerväggar: Pelare/balkar av stål, betongväggar eller parocelement.
Stomytterväggar: Pelare/balkar av stål, betongväggar eller parocelement. Prefabricerade element.
Stombjälklag: Prefabricerade element, håldäck.
Yttertaks- och ytterbjälklagsstommar: Prefabricerade element, håldäck/takelement.
Kompletterande bärverk i husstomme: Stål.
Övriga bärverk i husstomme: Fundament av betong för trappor m.m.
Elektromagnetiska störningar, EMC ska gälla: Följande standarder ska gälla. SS-EN-61000-6-3:2001 beträffande emission. SS-EN-61000-6-4:2001 beträffande immunitet. Byggnaden ska utformas/skyddas som en egen elmiljözon med ett yttre skalskydd. Bestående av en elektromekanisk skärm. EMC-skydd, även för fönster (metallfilm), dörrar (kopparbleck), hiss samt stomme.
Byggnaden kommer att innehålla installationer bland annat för el, rör, luft, styr, kyla, brand, hiss, släcksystem och säkerhet. Installationerna i den nya byggnaden ska sammankopplas med den nuvarande byggnaden ATCC Stockholm.
Den nya byggnaden ska motsvara moderna krav med god funktion för angivna ändamål för drift, skötsel samt underhåll.
Entreprenaden förväntas vara klar för slutbesiktning i oktober 2018.
Planerad anläggning avser klassificeras som skyddsobjekt vilket innebär att handlingar ska hållas hemliga i enlighet med sekretesslagen. Säkerhetsskyddsavtal kommer att tecknas för denna entreprenad.