Huvudsaklig verksamhet Produktion, transport och distribution av gas och värme
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Omhändertagande av askor från Johannes KVV för Gävle Kraftvärme.
Referensnummer: 6621
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 90513400 Bortskaffande av aska
II.1.4.
Kort beskrivning
Omhändertagande inklusive transport av flygaska och bottenska från Johannes Kraftvärmeverk för Gävle Kraftvärme AB.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Omhändertagande av askor från Johannes KVV för Gävle Kraftvärme
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 90513400 Bortskaffande av aska
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Volymen av flygaska är ca 2 500 ton per år efter befuktning.
Volymen av bottenaska är ca 2 500 ton per år.