108531-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Linköping: Insamling av avfall
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hämtning av kommunalt avfall
Referensnummer: 22/77
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90511300 Insamling av avfall
II.1.4.
Kort beskrivning
Syfte
Syftet med upphandlingen är att uppfylla Kommunens skyldighet att samla in och transportera bort kommunalt avfall under en övergångsperiod tills förutsättningar för en upphandling enligt ny lagstiftning av insamling av kommunalt avfall och förpackningar kan genomföras.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90510000 Avfallshantering, 90511000 Sophämtning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Entreprenadens omfattning
Entreprenaden omfattar bland annat:
- Hämtning av mat- och restavfall i kärl och säck
- Hämtning av mat- och restavfall i mobil sopsug
- Hämtning av grovavfall
- Hämtning av julgranar
- Tillhandahållande av servicebil för grovavfall och diverse uppdrag
- Hämtning av trädgårdsavfall i kärl
- Hämtning av latrin i behållare
- Hämtning av krantömda behållare
- Tvätt av krantömda behållare
Avtal kommer att tecknas med en (1) Entreprenör omfattande hela Kommunen.
Beställaren svarar för kundtjänst, registerhållning och fakturering av avfallsavgifter.
Under avtalstiden kan förändringar komma att ske utifrån koncernbeslut, verksamhetsförändringar med mera som kan påverka behovet och volymen. Entreprenören är skyldig att leverera det verkliga behovet. För enskilda uppdrag förbehåller sig Beställaren rätten att utföra separat upphandling