108681-2018 - ResultatSverige-Stockholm: Medicinsk analys
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konsult inom registerepidemiologiska studier av kroniska inflammatoriska sjukdomar och reproduktionsepidemiologi
Referensnummer: 18003/UF, 2-175/2018
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85148000 Medicinsk analys
II.1.4.
Kort beskrivning
Inbjudan till upphandling.
Karolinska Institutet inbjuder er härmed att lämna anbud avseende konsulttjänst inom registerepidemiologiska studier av kroniska inflammatoriska sjukdomar och reproduktionsepidemiologi.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
73110000 Forskning, 73210000 Forskningsrådgivning, 85121200 Medicinska specialisttjänster, 85145000 Tjänster tillhandahållna av medicinska laboratorier, 85150000 Medicinsk bildbehandling
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Enheten för klinisk epidemiologi (KEP), institutionen för medicin, baserad i Solna/Eugeniahemmet T2, har behov av en konsult med erfarenhet av registerbaserad forskning från observationella och randomiserade studier. Särskilt fokus ligger på databehandling, dataanalys och presentation. Konsulten ska kunna skriva detaljerade projektplaner och vetenskapliga manuskript, samt ha omfattande erfarenhet av att utföra epidemiologiska analyser baserade på svenska hälsodataregister.
Projektets huvudsakliga sjukdoms-/behandlingsområden innefattar reumatiska sjukdomar, inflammatorisk tarmsjukdom, läkemedelssäkerhet vid graviditet, fetma och diabetes vid graviditet, samt bariatrisk kirurgi.