Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Planerings-, beställnings- och samordningssystem för anropsstyrda resor och transporter
Referensnummer: 2023LT680
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 72250000 System- och stödtjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Länstrafiken i Västerbotten AB upphandlar ett system för planering-, beställning- och samordning av anropsstyrda resor och transporter. Upphandlingen genomförs gemensamt med Länstrafiken i Norrbotten AB och Kommunalförbundet Kollektivtrafikmyndigheten i Västernorrlands län.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 48000000 Programvara och informationssystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen