10874-2023 - ResultatSverige-Värnamo: Presenter och priser
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Presentkort
Referensnummer: UHN.2022.196
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
18530000 Presenter och priser
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar gåvor i form av presentkort, digital och/eller fysiska, till Värnamo kommuns anställda och förtroendevalda.
Värnamo kommun kommer teckna två ramavtal med en leverantör för varje avtalsområde. (Del)
Avtalet kring presentkort kan komma att användas till julgåvor och andra typer av minnesgåvor.
Beräknat avtalsvärde är ca 7 miljoner för fysiska presentkort och ca 1,5 miljoner för digitala presentkort.
Värnamo kommun äger parallellt med detta avtal rätt att även göra nya upphandlingar inom området gåvor.
Planerad avtalsstart är 1 december 2022 med en avtalstid på 4år.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Fysiska Presentkort
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Antal tillsvidareanställda i Värnamo kommun är ca 2900st
Takvolym för avtalet med fysiska presentkort är 8 000 000 SEK
Takvolym för avtalet med digitala presentkort är 2 000 000 SEK
Digitala presentkort
Del nr: 2