108752-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Uppsala: Miljötjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal: Biogeografisk uppföljning av mossor
Referensnummer: 511-1448-2020
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90700000 Miljötjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Länsstyrelsen i Uppsala län är ansvarig för biogeografisk uppföljning av mossor, som är en del i Sveriges arbete med EU:s art- och habitatdirektiv. Uppföljningen syftar till att följa trender i arternas populationsstorlek, utbredning, livsmiljö och för att öka kunskapen om arternas totala populationsstorlek.
Länsstyrelsen i Uppsala län upphandlar nu ett ramavtal som omfattar sexton (16) olika deluppdrag för biogeografisk uppföljning av mossor. En detaljerad beskrivning av uppdraget och Länsstyrelsens förväntningar på leverantören framgår i avsnitt 4. Kravspecifikation.
Länsstyrelsen är en mångsidig myndighet med mycket varierande uppgifter som omfattar bland annat miljöskydd, samhällsplanering, naturvård, veterinära frågor, EU-frågor, lantbruks- och bidragsärenden, beredskapsfrågor, jämställdhet mellan kvinnor och män och mycket annat.
Läs mer om Länsstyrelsens verksamhet: https://www.lansstyrelsen.se/uppsala/
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 2 300 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
Högsta antal delkontrakt som kan tilldelas en anbudsgivare: 16Den upphandlande myndigheten förbehåller sig rätten att tilldela kontrakt genom att kombinera följande delkontrakt eller grupper av delkontrakt:
Upphandlingen omfattar sexton (16) deluppdrag och det går att lämna anbud på ett, flera eller alla deluppdrag. Utvärdering och tilldelning sker per respektive deluppdrag.
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Deluppdrag 1: Två arter i alpin region: Orthothecium lapponicum och Encalypta mutica
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
77231400 Skogsinventering, 90700000 Miljötjänster, 90712200 Strategisk planering för bevarande av skogsmiljön, 90721700 Skydd av hotade arter, 92534000 Tjänster för skydd av vilda djur och växter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Två arter i alpin region: Orthothecium lapponicum och Encalypta mutica
Deluppdrag 2:Sju arter i norra Norrland (se karta bilaga 3): Hamatocaulis lapponicus, Hamatocaulis vernicosus, Meesia longiseta, Encalypta mutica, Herzogiella turfacea, Cynodontium suecicum och Cephal
Del nr: 2
77231400 Skogsinventering, 90712200 Strategisk planering för bevarande av skogsmiljön, 90721700 Skydd av hotade arter, 92534000 Tjänster för skydd av vilda djur och växter
Sju arter i norra Norrland Hamatocaulis lapponicus,
Hamatocaulis vernicosus, Meesia longiseta, Encalypta mutica, Herzogiella turfacea, Cynodontium
Suecicum och Cephalozia macounii.
Deluppdrag 3: Tre arter på Gotland: Encalypta mutica, Dicranum viride och Buxbaumia viridis
Del nr: 3
Tre arter på Gotland: Encalypta mutica, Dicranum viride och Buxbaumia viridis
Deluppdrag 4: Bryhnia scabrida
Del nr: 4
Deluppdrag 5: Buxbaumia viridis utanför Gotland
Del nr: 5
Buxbaumia viridis utanför Gotland
Deluppdrag 6: Cephalozia macounii utanför norra Norrland
Del nr: 6
Cephalozia macounii utanför norra Norrland
Deluppdrag 7: Cynodontium suecicum utanför norra Norrland
Del nr: 7
Deluppdrag 8: Dichelyma capillaceum
Del nr: 8
Deluppdrag 9: Dicranum viride utanför Gotland
Del nr: 9
Deluppdrag 10: Encalypta mutica utanför områdena Gotland, alpin region och norra Norrland samt Tortella rigens i hela landet
Del nr: 10
Deluppdrag 10: Encalypta mutica utanför områdena Gotland, alpin region och norra Norrland
Samt Tortella rigens i hela landet
Deluppdrag 11: Hamatocaulis vernicosus utanför norra Norrland
Del nr: 11
Deluppdrag 12: Herzogiella turfacea utanför norra Norrland
Del nr: 12
Deluppdrag 13: Hygrohypnum montanum
Del nr: 13
Deluppdrag 14: Hamatocaulis lapponicus utanför norra Norrland samt Mannia triandra och Scapania carinthiaca i hela landet
Del nr: 14
Deluppdrag 14: Hamatocaulis lapponicus utanför norra Norrland samt Mannia triandra
Och Scapania carinthiaca i hela landet
Deluppdrag 15: Meesia longiseta utanför norra Norrland
Del nr: 15
Deluppdrag 16: Orthotrichum rogeri
Del nr: 16