108791-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Telekommunikationstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Telefonnummersättning
Referensnummer: A2020/0810
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
64200000 Telekommunikationstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar maskinell telefonnummersättning av företag och organisationer samt deras arbetsställen, i fortsättningen benämnt Företag, registrerade och verksamma i Sverige (Tjänsten).
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72410000 Leverantörstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Beskrivning av upphandlingsföremålet
Omfattning
SCB uppskattar mängden förfrågningar till följande:
Nyaktiverade företag, ca 2 400 per tillfälle (leverans varje vecka).
Hela beståndet av företag, ca 1,5 miljoner per tillfälle (leverans varje månad).
Angiven omfattning ovan ska ses som en riktlinje för denna upphandling. Angiven omfattning kan dock komma att ändras under avtalsperioden. SCB garanterar inte att köpa ett visst antal förfrågningar.
Anbudsområde
Denna upphandling är inte indelad i olika anbudsområden. Anbudet ska avse hela leveransen.
Instruktioner för att lämna anbud
Anbud ska lämnas digitalt i upphandlingsverktyget TendSign genom ifyllande av de filer och formulär som ingår i förfrågan. Elektroniska filer som bifogas anbudet ska vara i ett format vars läsbarhet är allmänt tillgänglig (ex. PDF, Word, Excel). Bilagor önskas endast där sådana uttryckligen efterfrågats. Observera att största storlek på enskild fil/dokument är 50 MB. Anbud som inlämnats/inkommit på annat sätt till upphandlande myndighet än vad som ovan beskrivits, kommer att förkastas.
TendSign är kostnadsfritt för anbudsgivare och registrering sker via https://tendsign.com (klicka på "Nya leverantörer"). Support för hantering av upphandlingsverktyget ges på telefon 0771-440 200. För aktuella öppettider för supporten se följande länk: http://www.opic.com/sv/tendsign/Kontakt/
Anbudsutvärdering
SCB kommer att anta det ekonomisk mest fördelaktiga anbudet med hänvisning till följande grunder för tilldelning:
Bästa förhållandet mellan pris och kvalitet
Utvärdering kommer att ske enligt modellen uppräkningstal i procent enligt bilaga Uppräkningstal i procent. Beräkning av anbudspris sker enligt punkt 4.5.1. Utvärderingskriterier framgår av punkt 4.3.5.
Uppräkningstalet är 1.5, vilket innebär att kvalitet viktas till 60 procent och pris till 40 procent.
Anbud med lägst jämförelsepris kommer att antas.
I händelse av att två (2) eller flera anbud erhåller samma jämförelsepris kommer upphandlande myndighet att tilldela avtal till anbudsgivare som har högst antal operatörer för fasta och mobila telefonnummer. För det fall anbudsgivarna även har samma antal operatörer kommer SCB att tilldela avtal genom lottning. Lottningen kommer att ske vid protokollfört sammanträde bestående av tre (3) representanter från SCB.
E-fakturering
Fakturering ska göras elektroniskt.
Följande uppgifter gäller för att skicka e-faktura till SCB:
Peppol ID
0007:2021000837
Van Operatör
Visma Commerce
E-fakturaformat
SFTI Svefaktura eller Peppol
Partsid
2021000837
Transportmetod (Protokoll)
STFI Transportprofil BAS
Teknisk mottagningsadress
https://www.proceedo.net/ebms/in/2021000837