108819-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Konsulttjänster för upphandling
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandlingskonsulter & Upphandlingsjurister med två anbudsområden
Referensnummer: NM2020/114 & NM2020/115
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79418000 Konsulttjänster för upphandling
II.1.4.
Kort beskrivning
Nationalmuseum (NM) inbjuder till att inkomma med ansökan om deltagande i upphandling av ramavtal avseende upphandlingskonsulter och upphandlingsjurister inom två olika anbudsområden. Förutom NM är 7 myndigheter/organisationer (avropande myndigheter) intresserade av att delta i upphandlingen och därmed kunna bli avropsberättigade till upphandlade ramavtal. NM med övriga avropande myndigheter har haft ett ramavtal gällande upphandlingskonsulter och upphandlingsjurister som kommer att löpa ut 2020. NM med övriga avropande myndigheter behöver dock fortsatt förstärkning av extern upphandlingskompetens och genomför därför en ny ramavtalsupphandling. Upphandlingens syfte är att få ramavtal med leverantörer som täcker myndigheternas behov av generella tjänster inom ett brett upphandlingsområde, men även leverantörer med specialistkompetens inom IT-upphandling.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79100000 Juridiska tjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Förutom NM är för närvarande nedan myndigheter/organisationer (avropande myndigheter) intresserade av att delta i upphandlingen och därmed kunna bli avropsberättigade till upphandlade ramavtal.
Intresserade myndigheter/organisationer:
 Moderna muséet (MM)
 Naturhistoriska riksmuseet (NRM)
 Skansen
 Statens historiska museer (SHMM)
 Statens maritima museer (SMM)
 Statens musikverk (SM)
 Statens Kulturråd (SK)
NM med övriga avropande myndigheter har haft ett ramavtal gällande upphandlingskonsulter och upphandlingsjurister som kommer att löpa ut 2020. NM med övriga avropande myndigheter behöver dock fortsatt förstärkning av extern upphandlingskompetens och genomför därför en ny ramavtalsupphandling. Upphandlingens syfte är att få ramavtal med leverantörer som täcker myndigheternas behov av generella tjänster inom ett brett upphandlingsområde, men även leverantörer med specialistkompetens inom IT-upphandling. Myndigheternas verksamhet innebär att man köper många olika tjänster och varor från de flesta branscherna. I och med att ramavtalet omfattar flera myndigheters behov och det kan bli aktuellt att ramavtalsleverantören kommer att få hantera flera upphandlingar samtidigt eller genomföra samordnade upphandlingar vid större upphandlingsprojekt, måste det säkerställas att leverantören har tillgång till och kan leverera flera konsulter.
Vad gäller efterfrågade tjänster beräknas generella upphandlingskonsulttjänster utgöra 2 500 000 SEK maximal avtalstid och utgöra det huvudsakliga behovet och därmed den största volymen. Beträffande upphandlingskonsulttjänster inom IT-upphandling beräknas behovet vara 1 000 000 SEK för totala avtalstiden.
Upphandlingen avser två anbudsområden med ett totalåtagande för nedan tjänsteområden:
 Anbudsområde 1 – Generella Upphandlingskonsulttjänster
Med följande tjänsteområden:
• Upphandlingskonsulter
• Upphandlingsjurister
 Anbudsområde 2 - Upphandlingskonsulttjänster IT-upphandling med följande tjänsteområden:
Anbudssökande kan ansöka om deltagande i upphandlingen på båda anbudsområdena eller ett av anbudsområdena. Respektive anbudsområde kommer att prövas och utvärderas separat samt att tilldelning av kontrakt sker på respektive anbudsområde.
För båda anbudsområdena gäller minsta antal som inbjuds att lämna anbud: 5 och antal ramavtalsleverantörer:2
Avtalsperioden för ramavtalen inom respektive anbudsområde uppgår till två (2) år från avtalens tecknande. NM har möjlighet att på oförändrade villkor förlänga ramavtalen med tolv (12) månader i taget upp till två gånger. Längst kan därmed avtalsperioden för ramavtalen uppgå till totalt fyra (4) år.
För båda anbudsområdena gäller att avropen kommer att ske genom rangordnat förfarande. I särskilda fall kan det bli aktuellt att avrop av uppdrag sker genom objektiva villkor, såsom vid uppdrag för anbudsområde 1 där annan specialistkompetens är av avgörande betydelse för uppdraget