108832-2018 - ÄndringSverige-Helsingborg: Städning
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal städtjänster AB Helsingborgshem
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90910000 Städning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ett ramavtal med flera leverantörer.
Avsikten är att teckna ramavtal med samtliga kvalificerade leverantörer.
En förutsättning för att slutföra upphandlingen och sluta ramavtal är att det inkommer minst fem (5) anbud som uppfyller samtliga ställda krav. Detta på grund av behovet att säkerställa tillräcklig kapacitet och tillräcklig konkurrens under kommande ramavtals löptid.
Upphandlingen avser olika städtjänster av AB Helsingborgshems fastighetsbestånd för successiva avrop under avtalsperioden.
Det ska vara möjligt att avropa tjänster såsom;
— trappstädning,
— städning av tvättstugor,
— städning av gemensamhetslokaler,
— städning av kontorslokaler,
— storstädning,
— städning av övernattningsrum,
— fönsterputsning,
— akuta städningar.
Avtalsstart är planerad till 1.5.2018.