2. Förfarande
Förfarande
Titel: Ramavtal Kontrollansvarig, Behörighet K enligt Plan -och bygglagen (PBL).
Beskrivning: Upphandlingen avser Ramavtal Kontrollansvarig behörighet K enligt PBL för arbete inom sjukhusmiljö. Exempel på uppdrag som kan bli aktuella för avrop: Framställa och löpande uppdatera kontrollplan enligt PBL i projekteringFramställa och löpande uppdatera kontrollplan enligt PBL vid genomförandeSamordning av kontrollansvarigaNärvara vid tekniska samrådNärvara vid byggnadsnämndens arbetsplatsbesökDokumentera byggplatsbesökAvge utlåtande som underlag för slutbeskedDelta på slutsamrådRamavtal avses tecknas med tre (3) leverantörer i rangordning. Takvolymen för ramavtalet är 20 niljoner kronor.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71530000 Konsulttjänster för bygg- och anläggningsarbeten
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:125232:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71315200 Byggkonsulttjänster, 71315400 Byggnadsinspektion