108876-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Programvaruutvecklingstjänster för kassasystem
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kassasystem till Scandinaviums restauranger och barer
Referensnummer: 0222/22
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72212110 Programvaruutvecklingstjänster för kassasystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Göteborgs Stad, Got Event, genomför en upphandling av ett kassasystem för Scandinaviums restauranger och barer. Utöver nyttjanderätt till systemet omfattas upphandlingen bland annat av följande: stöd vid införandet, drift, support och underhåll.
Scandinavium besöks årligen av cirka 600 000 - 800 000 personer och har ungefär 100 evenemang per år.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
30142200 Kassaapparater, 48110000 Programvara för kassasystem, 72261000 Stödtjänster för programvara, 72263000 Programimplementation
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen