108879-2017 - ResultatSverige-Stockholm: IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av Digitaliseringsstrategi.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 11: Organisationskonsulttjänster [6] och därmed sammanhängande tjänster
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Stockholms län.
Nuts-kod SE110 Stockholms län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Strategiarbetet ska omfatta en analys av digitaliserings möjligheter och de utmaningar som digitaliseringen ställer organisationen inför. Arbetet ska ha sin utgångspunkt från Stadens övergripande direktiv för Program för den smarta staden (se bilaga 1 Strategi för Stockholm som smart och uppkopplad stad). Digitaliseringsstrategin ska kunna fungera som en praktisk handledning för företagets medarbetare när det gäller att förstå hur digitaliseringen påverkar företaget och våra hyresgäster.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster, 72222300 IT-tjänster
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.