108893-2017 - ResultatSverige-Helsingborg: Programmering av mjukvara samt rådgivning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
System för e-learning.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 1: Underhålls- och reparationstjänster
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Helsingborg.
Nuts-kod SE224 Skåne län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Upphandlingen omfattar inköp av ett webbaserat e-learningsystem som ska implementeras inom hela Helsingborgs stads Vård- och omsorgsförvaltning. Antalet användare beräknas till cirka 3 000 stycken. E-learningsystemet ska i framtiden fungera som en naturlig mötesplats dit förvaltningens anställda vänder sig vid återkommande och tillfälliga utbildningar. Genom e-learningsystemet får förvaltningen ett modernt arbetsredskap för att bedriva kompetensfrämjande insatser som utgår ifrån ledmotiven individanpassning, flexibilitet, kvalité och produktivitet.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
72200000 Programmering av mjukvara samt rådgivning
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.