108894-2017 - ResultatSverige-Helsingborg: Programvara och informationssystem
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Digitalt journalsystem och digital elevakt.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 1: Underhålls- och reparationstjänster
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Helsingborg.
Nuts-kod SE224 Skåne län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Upphandlingen avser digitalt journalsystem samt digital elevakt till Elevhälsan i Helsingborgs stad. Anbudsgivaren ska leverera hela efterfrågade IT-systemet som en tjänst inklusive drift. Systemet ska vara anpassat för användarna och dess behov av dokumentation. För journalsystemet avses dokumentation av elevhälsans legitimerade hälso- och sjukvårdspersonal. För elevakt avses den elevdokumentation som utförs av olika professioner inom skolan.
Syftet med dokumentation inom elevhälsan är att följa elevens hälsa, utveckling och skolgång.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
48000000 Programvara och informationssystem
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.