Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hotell
Referensnummer: LiU-2017-02878
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 55100000 Hotelltjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
LiU har behov av hotell (begreppet "hotell" innefattar i denna upphandling även andra boenden som inte klassas som hotell, t.ex. vandrarhem och B&B) i Linköping och Norrköping som inte täcks av utbudet på gällande statliga ramavtal avseende hotelltjänster. LiU behöver ha tillgång till hotell med olika kvalitetskategorier: 1, 2, 3 och 4.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 55110000 Hotellinkvartering, 55200000 Camping och andra korttidsinkvarteringar (ej hotell)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen