Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Frivillig förhandsinsyn Gallia-generator
Referensnummer: K 2022-1792
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 38000000 Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)
II.1.4.
Kort beskrivning
Karolinska har för avsikt att teckna avtal med leverantören Wiik Pharma för inköp av radionuklidgenerator GalliaPharm (Germanium (Ge-68) tetraklorid/Gallium (Ga-68)triklorid Eckert &Zielger 1,85 GBq (50mCi))
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 31120000 Generatorer
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Karolinska Universitetssjukhuset avser att köpa in en (1) generator snarast möjligt.