108979-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Eldistributions- och reglerutrustning
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
553 Fartygs- och krananslutningar
Referensnummer: 2018-00247/2.4.1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
31200000 Eldistributions- och reglerutrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Fartygs- och krananslutningar för elkarft i Stockholm Norvik Hamn.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
31200000 Eldistributions- och reglerutrustning, 31213400 Distributionssystem, 45230000 Bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar, kommunikations- och kraftledningar, huvudvägar, vägar, flygplatser och järnvägar; mark- och grundarbeten, 45231400 Anläggningsarbeten för kraftledningar, 45232200 Arbeten för kraftledningar, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45311000 Installation av elektriska ledningar och kopplingsarbeten, 45317000 Övriga elinstallationsarbeten, 45314310 Kabelläggning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Fartygs-och krananslutningar. I nya Stockholm Norvik Hamn ska det finnas fartygsanslutningar för Landkraft, s.k. HVSC (High Voltage Shore Connection) så att fartygen kan elansluta till det landbaserade kraftnätet. Härigenom kan fartygets maskineri för hjälpkraft ombord stängas av vilket ger eliminerade utsläpp och reducerat buller.
För detta byggs två Elstationer E7 och E8 som ansluts och matas från hamnens huvudställverk E1 med 22 kV 50 Hz.
Elstation E7 ska mata landanslutningarna i kajsidan för Ro-Ro delen och Elstation E8 ska mata landanslutningarna i kajsidan för Containerdelen.
Fartygen skall matas med 11 kV 50 Hz på samtliga delar.
Det kommer att finnas två hamnkranar för lyft av containrar till och från fartyg som ska elanslutas och matas med 11 kV 50 Hz. För detta byggs en Elstation E9 som ansluts till hamnens huvudställverk E1 med 22 kV 50 Hz. Till detta ingår utgående kablage inkl. kontaktdon etc. från samtliga stationer E7, E8 och E9 till resp avlämningspunkt till fartyg och kranar.
Mottagningsstation benämnd E1 ingår inte i omfattningen.