Typ av upphandlande myndighet Annan typ: Statligt bolag
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Service av kylanläggningar
Referensnummer: SR2201
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 50730000 Reparation och underhåll av kylargrupper
II.1.4.
Kort beskrivning
Sveriges Radios AB:s lokala produktionsplatser (25 stycken) har en strategiskt viktig funktion eftersom de dels producerar lokala P4-kanaler och dels fungerar som Larmkanal. För att säkerställa att detta fungerar finns det utrustning som är i drift dygnet runt, årets alla dagar. Denna utrustning har i sin tur behov av kylanläggningar för att skydda dem och Sveriges Radio behöver därmed upphandla servicetjänster för dessa kylanläggningar.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45331230 Installation av kylutrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen