Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av spårtrafik E43
Referensnummer: TN 2021-0162
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 60200000 Järnvägstransport
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen av spårtrafik E43; omfattar Lidingöbanan, Spårväg City, Nockebybanan, Tvärbanan och Saltsjöbanan i Stockholms län samt andra åtaganden och funktioner som sammanhänger med trafikåtagandet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen av spårtrafik E43; omfattar Lidingöbanan, Spårväg City, Nockebybanan, Tvärbanan och Saltsjöbanan i Stockholms län samt andra åtaganden och funktioner som sammanhänger med trafikåtagandet..