109094-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Lidingö: Reparation och underhåll av säkerhetsutrustning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Säkerhetsteknik, Lidingö
Referensnummer: 21/91
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
50610000 Reparation och underhåll av säkerhetsutrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar akuta och planerade installationstjänster inom området Säkerhetsteknik, det omfattar bland annat lås, larm, passersystem och brandlarm avseende samtliga fastigheter som ägs och förvaltas av Lidingö stad, Lidingö stads Tomtaktiebolag och Lidingö stads Fastighets Aktiebolag.
Anbudsgivare ska vid tilldelning ingå en säkerhetsskyddsöverenskommelse med beställaren.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45312000 Installation av larmsystem och antenner, 45312100 Installation av brandlarmssystem, 98395000 Låssmedstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Anbudsgivare ska vid tilldelning ingå en säkerhetsskyddsöverenskommelse med beställaren
AFA.21 Översiktlig information om objektet
Anbudsgivare ska vid tilldelning ingå en säkerhetsskyddsöverenskommelse med beställaren. Se bilaga Säkerhetsskyddsöverenskommelse - exempel.
Inköpsvolym 2020 var ca 8,5 mkr och ca 8,4 mkr för 2019. Den totala inköpsvolymen inklusive förlängningsoptioner uppskattas till 37,5 mkr för hela avtalstiden och kommer inte överstiga 40 mkr.
Beställaren utlovar ingen garanterad volym. Avrop kommer att ske efter behov.
Detaljer om kontraktsarbetena anges i förfrågningsunderlaget i övrigt.
För mer information om Lidingö stad se www.lidingo.se.
AFD.1 Omfattning
Ramavtalet omfattar säkerhetstekniska installationer samt vissa närliggande tjänster som leverans av säkerhetsteknisk materiel och utrustning avseende installationer i fastigheter som ägs och förvaltas av Lidingö stad, Lidingö stads Tomtaktiebolag och Lidingö stads Fastighets Aktiebolag. Beställningar av lås och nycklar ingår till den del att dessa ingår i ett nyckelsystem.
Uppdragstyperna beskrivs och kravställs noggrannare i bilaga Uppdragsbeskrivning.
Villkoren för leverans kommer att skilja sig mellan de olika typerna av uppdrag/avrop, och därför anges även olika avtalsvillkor för respektive typ av leverans. Arbeten kan komma att utföras under kvällar, helger och nätter då dessa är av akut karaktär, se AFD.43
Ramavtalet är inte heller exklusivt utan Beställaren kan komma att upphandla liknande arbeten separat om det finns sakliga skäl till detta.
Arbeten kan komma att ingå som en integrerad del i olika byggentreprenader vid ny- eller ombyggnation och då ingå i upphandlingen av byggentreprenaden.
Beställningar kommer att ske genom avrop och kommer att avse arbeten som ska utföras som totalentreprenader med ABT 06 och AF AMA kap AFD som grund med de ändringar/kompletteringar som åberopas under AFD.111.
Omfattning i detalj framgår av handlingarna angivna under AFB.22.
Avtalsvillkoren gäller även när Entreprenören utför arbete som Underentreprenör för någon annan av Beställarens Entreprenörers räkning.
Entreprenören får ej använda detta avtal i marknadsföringssyfte.