10910-2021 - ResultatSverige-Stockholm: Cytostatika/cytotoxiska medel och immunmodulerande medel
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Nationell upphandling PD1- och PD-L1-hämmare 2020
Referensnummer: FSN 2020-0139 SLL466
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33652000 Cytostatika/cytotoxiska medel och immunmodulerande medel
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling som sker inom ramen för den nationella samverkansmodellen för läkemedel. Utförare Region Stockholm, med fullmakter från Sveriges samtliga övriga regioner.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandling som sker inom ramen för den nationella samverkansmodellen för läkemedel, Utförare Region Stockholm, med fullmakter från Sveriges samtliga övriga regioner.