2. Förfarande
Förfarande
Titel: Ombyggnad av Brännkyrkahallen i samverkan
Beskrivning: Ombyggnad av idrottshall
Intern identifierare: FSK 2023/208
Typ av förfarande: Öppet
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45212200 Bygg- och anläggningsarbeten: idrottsanläggningar
Ytterligare klassificering (cpv): 45212000 Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader för fritidsaktiviteter, idrott, kultur, inkvartering och restaurangverksamhet, 45212220 Byggnation av idrottsanläggningar för flera idrottsgrenar, 45212290 Reparation och underhåll av idrottsanläggningar, 45231113 Omläggning av rörledningar, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45315100 Eltekniska installationer, 45331210 Installation av ventilation
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Beskrivning: Brännkyrkahallen är en idrottshall med stort behov av upprustning då de tekniska installationerna har uppnått sin tekniska livslängd. Anläggningen behöver byggas om för att möta dagens lagkrav gällande brand, till- och frångänglighet samt för att bättre anpassa byggnaden till verksamhetens behov. Entreprenaden upphandlas som en totalentreprenad enligt ABT 06 i samverkan.
Intern identifierare: Ombyggnad av Brännkyrkahallen i samverkan