109185-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Statistiktjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Statistikstöd
Referensnummer: 21/74
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79330000 Statistiktjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Statistikstödstjänster
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72300000 Datatjänster, 72316000 Dataanalys
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
SKR avser att teckna ett ramavtal som omfattar statistikstödstjänster. Tjänsterna kan innebära statistikstöd i form av stöd och rådgivning samt genomförande av olika moment i hela eller delar av
statistikprocessen. Huvuddelen av de tjänster som bedöms bli aktuella inom ramen för ramavtalet är bearbetning, sammanställning och analys av data från olika källor samt redovisning av resultat i form av diagram, tabeller och liknande. Det kan också innefatta framtagning av visualiseringslösningar med viss interaktivitet som kan publiceras på webben samt kommun- och regionspecifika rapporter i text och bild. SKR ska vidare ha möjlighet att som option avropa genomförande av direktinsamling. Med detta avses i första hand insamling genom webenkät eller filinlämning, företrädesvis från kommuner och regioner. Ramavtalet ska också omfatta option avseende avancerade statistikstödstjänster, d.v.s. möjlighet att avropa särskild spetskompetens. Uppskattad värde/volym uppgår till ca 3 miljoner SEK exklusive moms per år. Maximalt tak för den totala möjliga ramavtalsperioden (d.v.s. inräknat samtliga möjliga förlängningar) är 24 miljoner SEK exklusive moms.