109229-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Västerås: Byggnation av bostäder
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kv. Hulte 3 - nybyggnation
Referensnummer: 202065
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45211300 Byggnation av bostäder
II.1.4.
Kort beskrivning
Projektet avser nyproduktion av ett flerbostadshus med 60 hyreslägenheter samt 30 boenden i så kallat co-living i centrala Västerås. På markplan finns allmänna ytor i form av en social entré, tvättstuga, upcyclingyta och cykelverkstad. Även lägenhets- och cykelförråd samt lokaler för affärsverksamhet finns på markplan. Endast ett fåtal parkeringsplatser byggs i detta projekt då tillgång på platser finns i parkeringsgaraget i grannkvarteret Högne.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen