2. Förfarande
Förfarande
Titel: Tjänst för verksamhetsstöd inom medicinsk bildhantering och lagring för Region Stockholm och Region Gotland
Beskrivning: Denna upphandling avser en tjänst för verksamhetsstöd inom medicinsk bildhantering och lagring, innefattande även införandeprojekt med integration, konfiguration och migrering samt tillhörande drift, support- och underhållstjänster för Region Stockholm och Region Gotland och vissa övriga anslutna verksamheter. För mer utförlig information om upphandlingen hänvisas till Ansökningsinbjudan.
Intern identifierare: RS 2023-0729
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Ytterligare klassificering (cpv): 48000000 Programvara och informationssystem, 48810000 Informationssystem, 48814000 Medicinska informationssystem, 48814100 Sjukvårdssystem, 48814400 Informationssystem för klinik, 48814500 Datorstött patientsystem
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000
Titel: Generell del
Optioner:
Beskrivning av alternativen: Avtalet för Upphandlingsföremålet avser löpa med en initial avtalstid om tio (10) år med möjlighet till förlängning upp till en maximal avtalstid om fjorton (14) år.