Huvudsaklig verksamhet Fritidsverksamhet, kultur och religion
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal produkter för kyla i teleutrymmen
Referensnummer: 2019-0425
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 42510000 Värmeväxlare, luftkonditionerings- och kylutrustning samt filtreringsapparater
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar ramavtal för produkter för kyla i teknikutrymmen, telerum och teknikskåp, inom SL:s anläggningar för kollektivtrafik i Stockholms län. Systemen är avsedda för att kyla teknikutrymmen på ca 10 - 50 kvadratmeter. Till ca 80 % har systemen kylkapacitet om ca 5 kW. Övriga har kylkapacitet om ca 10 - 15 kW och ett fåtal större aggregat. Behov är att hålla temperatur inom aktuellt utrymme är 21oC ±3oC oavsett utomhustemperatur. Behov är ca 25 - 30 st. per år, för underhåll och viss nybyggnad.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 24 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen