109391-2023 - ÄndringSverige-Stockholm: Kollektivtrafik på väg
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
Förordning (EG) nr 1370/2007
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kollektivtrafik med buss i Järfälla och Upplands Bro
Referensnummer: TN 2021-0160
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60112000 Kollektivtrafik på väg
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget innefattar att bedriva busstrafik samt ansvara för tjänster (t.ex. informationsförsörjning, fordonsanskaffning, drift- och underhåll av depå, intäktssäkring och kundnära service) kopplade tilltrafikleveransen i aktuellt avtalsområde.
År 2019: drygt 80 dimensionerande fordon inom avtalsområdet. Antal påstigande knappt 15 miljoner på årsbasis.