109395-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Sundsvall: FoU-tjänster samt tillhörande konsulttjänster
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
(UHPLC) Instrument till MIUN.
Referensnummer: MIUN 2017/664
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
73000000 FoU-tjänster samt tillhörande konsulttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Mittuniversitetet inbjuder till anbudsgivning av – Ultra High Performance Liquid Chromatography (UHPLC) Instrument med Trippelkvadrupol-detektor för analys av små till medelstora molekyler.
Mittuniversitetet förbehåller sig rätten att göra specifika upphandlingar för eventuella projekt som inte omfattas av detta avtal och med specifika behov. Mittuniversitetet budgeterar cirka 2 300 000 SEK för denna utrustning inkl. tillbehör och tjänster.
Mittuniversitetet avser att teckna kontrakt med en leverantör under förutsättning att så många anbudsgivare har gått vidare till utvärdering. Mittuniversitetet förbehåller sig rätten att avbryta upphandlingen i fall prisbilden är för hög.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Se vidare i Upphandlingsdokumentationen.