109416-2022 - ResultatSverige-Vänersborg: Tillhandahållande av programvara
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling Journal- och Verksamhetsstödsystem
Referensnummer: RS 2021-06482
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72268000 Tillhandahållande av programvara
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ett Journal- och verksamhetsstödsystem för 100 st användare inom företagshälsovården som, utöver dokumentation i patientjournal vid vårdinsatser även ger möjlighet att dokumentera och följa upp kundbesök, att se status i uppdrag från beställning till fakturering. VGR:s interna företagshälsovård utförs av Hälsan och Arbetslivet (HoA) inom förvaltning Hälsan och Stressmedicin (HoS).
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48180000 Medicinsk programvara, 48814000 Medicinska informationssystem, 48814200 Patientadministrativt system
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen