10944-2021 - ResultatSverige-KALMAR: Cyklar
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tjänstecyklar och cykelservice
Referensnummer: 2020-32
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34430000 Cyklar
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ramavtal på tjänstecyklar, tillbehör och cykelservice. Upphandlingen består av fem (5) anbudsområden:
1. Tjänstecyklar/service inom Kalmar+Torsås Kommun
2. Tjänstecyklar/service inom Borgholm Kommun
3. Tjänstecyklar/service inom Mörbylånga Kommun
4. Tjänstecyklar/service inom Emmaboda Kommun
5. Lastcyklar inom Kalmar, Torsås, Borgholm, Mörbylånga och Emmaboda Kommun
För ytterligare information om upphandlingen, vänligen se upphandlingsdokument med tillhörande bilagor.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
50000000 Reparation och underhåll
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Beställaren avser att upphandla tjänstecyklar, tillbehör och cykelservice. Upphandlingen delas upp i fem (5) olika anbudsområden. Det femte anbudsområdet avser lastcyklar. Beställaren uppskattar värdet per år för alla anbudsområden till ca 2 000 000 SEK. Takvolymen för hela avtalsperioden inklusive optionsår beräknas till 10 000 000 SEK. I värdet ingår pris för tjänstecyklar, reservdelar, tillbehör och cykelservice. Anbud kan lämnas på en, flera eller på alla anbudsområdena.