109446-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Säkerhetsutrustning
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Funktionsupphandling – Säkerhetsutrustning med tillhörande tjänster.
Referensnummer: 2016/69
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
35113000 Säkerhetsutrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Med anledning av att SVT har behov av att förnya befintlig skyddsutrustning samt utöka antalet tillträdeskontroller så planerar SVT att genomföra en upphandling av fysisk skalskyddsutrustning och säkerhetskontroll med tillhörande tjänster.
Upphandlingen avser tre (3) anbudsområden:
1: Fysisk skalskyddsutrustning för tillträdeskontroll, t.ex. säkerhetsslussar och säkerhetskaruseller.
2: Säkerhetskontroll med tillhörande tjänster, t.ex. röntgenutrustning och metalldetektorer.
3: Inkörningsskydd.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
35120000 Bevaknings- och säkerhetssystem, 35121300 Säkerhetsinstallationer, 35124000 Metalldetektorer, 38582000 Röntgenutrustning för kontroll, 50610000 Reparation och underhåll av säkerhetsutrustning, 79710000 Säkerhetstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen