109512-2019 - PlaneringSverige-Härnösand: Medicinska hjälpmedel
Förhandsmeddelande
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
RFI - Överflyttningshjälpmedel
Referensnummer: 19RS2013
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33196000 Medicinska hjälpmedel
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Västernorrland efterfrågar intresse av att presentera era produkter inom området Överflyttningshjälpmedel ISO-kod:
— 123103 Glidbrädor, glidmattor, draglakan och vändningsmaterial,
— 123115 Uppresningsbälten
— 123106 Vridplattor
— 123112 Repstegar
— 181810 Löstagbara stödhandtag
Produktvisning kan ske på plats hos Hjälpmedelscentralen i Sundsvall under vecka 18 (29-30/4+ 2-3/4) 2019.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33196100 Hjälpmedel för äldre personer, 33196200 Hjälpmedel för funktionshindrade personer
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen