109606-2025 - Resultat
Sverige – Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster – DIS Byggledare Handelshögskolan Göteborg, samt 9015 Zoologen Göteborg
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelDIS Byggledare Handelshögskolan Göteborg, samt 9015 Zoologen Göteborg
BeskrivningHandelshögskolan omfattar nyproduktion om ca 11 000 kvm BTA samt en integrerad kollektivtrafikstation för Västlänken. Handelsprojektet är för tillfället under byggproduktion, och avses färdigställas till årsskiftet 2026/2027. 9015 Zoologen är ett spekulations- och ombyggnadsprojekt, en laboratoriebyggnad i suterräng med 6 våningar byggd 1967. Entreprenaden ska vara slutbesiktigad 2027-03-31. För dessa projekt behövs en byggledare.
Intern identifierare2060190/2052710
Typ av förfarandeAnnat förfarande i ett steg
Förfarandets viktigaste känneteckenSpecifik upphandling inom DIS
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0000