109673-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Pajala: Porslin
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Porslin, glas, köksutrustning m.m.
Referensnummer: 2019-050
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
39221110 Porslin
II.1.4.
Kort beskrivning
Lapplands Kommunalförbund samordnar upphandling av porslin, glas, köksutrustning m.m. för Gällivare Kommun, Pajala Kommun, Jokkmokks Kommun, Kiruna Kommun, Lapplands Kommunalförbund. Efter avslutad upphandling kommer respektive myndighet att teckna avtal med antagen anbudsgivare.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
14820000 Glas, 39221000 Köksutrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingsförfarande
Upphandlingen sker som öppen upphandling enligt lagen om offentlig upphandling, LOU. Anbud kan antas utan föregående förhandling. Avtalet ska omfatta leverans av porslin, glas, köksutrustning enligt bifogade artikelspecifikation med leverans till kommunernas daghem, servicehus, skolor, sport- och simhallar m.fl.. anläggningar. De kommunala bolagen i respektive kommun ska också kunna nyttja avtalet till samma villkor som kommunen. Kommunernas inköp av porslin m. .m uppgår till ca 800 000 kr/år. De angivna inköpsvolymerna är beräknade från ungefärlig årsförbrukning och kan över- eller underskridas. Antagen leverantör ska vara skyldig att leverera det verkliga behovet till i anbudet offererade villkor. Vid enstaka fall, akuta behov eller om antagen leverantör inte kan tillhandahålla efterfrågat sortiment kan annan leverantör komma att anlitas. Vid inköp av en större kvantitet, inköpsvärde över 1 prisbasbelopp, förbehåller sig beställaren rätt att infordra särskilt anbud vilket kan resultera i att annan leverantör antas.
Förteckning över förfrågningsunderlag
Följande handlingar utgör förfrågningsunderlag:
1. Administrativa föreskrifter (dessa föreskrifter).
2. Kravspecifikation
3. AvtalsvillkorBilaga 1 ESPD Bilaga
2 – PrisblankettBilaga
3 − Adressförteckning Allmänna villkor ALOS05 (bifogas ej)
Anbudets form och innehåll
Anbud ska avges på svenska språket och alla priser angivna i svensk valuta SEK exklusive mervärdesskatt. Priserna ska innefatta samtliga kostnader för uppdragets genomförande, inget annat får tillkomma förutom mervärdesskatt. Angivna artikelnummer, benämningar, beskrivningar m.m. är hämtade från nuvarande leverantörs statistik. Dessa beteckningar är enbart vägledande för anbudsgivaren om vilka typer av produkter som avses. Offererade produkter ska vara likvärdiga de angivna. Upphandlande myndighet förbehåller sig rätten att avgöra om offererad produkt är likvärdig efterfrågad med hänsyn till funktion och kvalitet.Prisblankett/Specifikation, bilaga 2, är att betrakta som en varukorg och kommer att utgöra underlag för vår utvärdering. Nettoprissatta produkter kommer att ingå som prisbilaga till kommande avtal. För övriga artiklar gäller att generell rabattsats lämnas på leverantörens officiella listpriser. Rabatten ska vara fast under avtalsperioden. Rabatten ska baseras på de artiklar som köps i omfattningen 1 - 2 st per år vilket ger ett värde på ca 300 000 SEK.
Anbudstidens utgång
Anbud ska ska sändas elektroniskt via upphandlingssystemet Visma TendSign, www.tendsign.com och vara inkommet 7.4.2019 23:59
Anbudsgivare ska uppfylla samtliga krav enligt Kravspecifikation, anbud ska utformas och lämnas och samtliga ska-krav i förfrågningsunderlaget ska vara uppfyllda för att anbud ska tas upp till prövning gällande tilldelningskriterier. I utvärderingsfasen utvärderas de anbud som gått vidare från kvalificeringsfasen. Vid prövning av anbuden kommer anbudet med lägsta pris att antas. Lägsta pris = totala summan av avgivna priser i prisblankett (artikellista och värdet av rabatt).
Anbudsgivare kommer att efter beslut skriftligt meddelas utgången av anbudstävlan på registrerad e-postadress i upphandlingssystemet Visma TendSign. Tilldelningsbeslut utgör inte en accept. Civilrättsligt bindande avtal föreligger när avtal undertecknats av båda parter.
Bindande avtal förutsätter att skriftligt upphandlingskontrakt upprättas. Upphandlingskontrakt undertecknas under förutsättning att överprövning inte begärs och om sådan begärs att förvaltningsdomstol inte förordnar om åtgärder enligt LOU (2016:1145). Välkommen med ert anbud!
Lapplands kommunalförbund, samordnare av denna upphandling.